מובילים מהפכה ופועלים לקידום החינוך, ההוראה והמחקר ברפואת השריר-שלד בארץ

Dry Needling You'll Never Walk Alone

האם דיקור יבש יעיל בטיפול בכאבי גב תחתון?

האם דיקור יבש עוזר רק בכאבי גב תחתון או שיש לו יתרונות נוספים גם במדדי תפקוד ונכות?
הדיקור היבש הפך להיות ל"כוכב עולה" בעולם הטיפול המוסקוסקלטלי ככלל ובכאבי גב תחתון בפרט בעיקר בקרב רופאים ופיזיותרפיסטים.
מה שהפך אותו לכזה היא העובדה שהוא כלי טיפולי זמין, זול ובעל סיכון מינימלי, אך האם הוא יעיל בטיפול בכאבי גב תחתון?

מטא-אנליזה חדשה ומסקרנת קיבצה 11 RCT's שבדקו את יעילות הדיקור היבש אצל אנשים עם כאב גב תחתון. %d7%a0%d7%93%d7%91-%d7%a2%d7%a8%d7%95%d7%9a-%d7%9c%d7%9e%d7%99%d7%93%d7%a2%d7%95%d7%9f
תוצאות המחקר תומכות בשימוש בדיקור יבש כטיפול בכאבי גב תחתון ביחס לטיפולים אחרים, המחקר המקיף הנ"ל שם את הטכניקה כאחד הכלים הטיפוליים המבוססים ביותר שיש לנו כיום.
בנוסף המחקר מציין כי היעילות של הדיקור היבש עולה בהרבה כאשר מהווה חלק מטיפול ובצמוד לעוד טכניקות נוספות, ופחות כאשר הוא מהווה טכניקה בלעדית.
הנחה זו בעיני היא בעלת חשיבות עליונה כאשר אנו פוגשים מטופלים הסובלים מכאבי גב תחתון.
הנחה זו מצטרפת לעוד פרט חשוב שהמחקר מציין והוא שדיקור יבש אינו נמצא יעיל קלינית בשיפור תפקוד ומדדי נכות, יחסית לטיפולים אחרים.
אז איזו טיפול יהפוך את הדיקור היבש ליעיל יותר?
המטא-אנליזה אינה עונה לנו על שאלת השאלות הזו אך כאשר אנו בוחנים לעומק את הראיות המבוססות הקיימות היום בעולם המדע בהקשר לטיפול היעיל ביותר בכאב ותפקוד של מטופלים הסובלים מכאבי גב תחתון כרוניים התשובה הינה חד משמעית והיא פעילות גופנית.
ולא, אני לא שולח את המטופלים שלי (לא את כל המטופלים לפחות) לרוץ מרתונים ולטפס על הרים. גם שינוי באורך החיים ויציאה להליכה של 20-30 דקות 3 פעמיים בשבוע יכול להספיק על מנת לראות שינוי.
אז תרימו את המחט תדקרו, אבל dry needling can never walk alone והמטופלים שלכם חייבים to walk לאו דווקא alone. 
ערך וסיכם: נדב דינור – פיזיותרפיסט וחבר ועד החברה לרפואת שריר-שלד.

 

Arch Phys Med Rehabil. 2017 Jul 6. pii: S0003-9993(17)30452-5. doi: 10.1016/j.apmr.2017.06.008. [Epub ahead of print]
Evidence for Dry Needling in the Management of Myofascial Trigger Points Associated with Low Back Pain: A Systematic Review and Meta-analysis.
Liu L, Huang Q-M, Liu Q-G, Thitham N, Li L-H, Ma Y-T, Zhao J-M, Evidence for Dry Needling in the Management of Myofascial Trigger Points Associated with Low Back Pain: A Systematic Review and Meta-analysis, ARCHIVES OF PHYSICAL MEDICINE AND REHABILITATION (2017)

להרשמה למידעון ולפרטים נוספים, פנו אלינו:

שילחו ווטסאפ
התקשרו אלינו
ismm.pain@gmail.com
officeismm@gmail.com

חברות בחברה לרפואת שריר ושלד

כל הפרטים – כאן!

עקבו אחרינו בפייסבוק